Volba jazyka
Česky English Deutsch Dansk Nederlande Italiano
Obsah

Tipy na výlety

Český Krumlov (23 km)

Město Český Krumlov patří mezi nejkrásnější a architektonicky nejzachovalejší města v České republice, v roce 1992 bylo zapsáno do Seznamu světového, kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dominantou města je Státní hrad a zámek, který je otevřen denně od dubna do listopadu mimo pondělí. Naleznete zde celou řadu galerií a muzeí, Mezinárodní kulturní centrum Egona Schieleho, Muzeum útrpného práva, Muzeum voskových figurín, pivovar Eggenberg s prohlídkou a ochutnávkami.

Rafting na Vltavě

Velkým zážitkem je určitě jízda po řece na raftu nebo na kanoi. Ve Vyšším Brodě začínají všechny trasy, pokračují do Rožmberka a dále přes Český Krumlov až do Zlaté Koruny. Můžete si vybrat úsek po řece, který chcete sjet, a firmy Vás svezou zpátky do místa Vašeho začátku, kde jste nechali auto. Trasa z Vyššího Brodu do Rožmberka trvá přibližně 2 hodiny a je dlouhá 10,5 kilometrů.

Plavby na Lipně
Na Lipně se můžete zúčastnit okružní plavby parníkem. V hlavní sezoně je možné nastoupit i vystoupit v přístavu ve Frymburku a užít si výlet parníkem. Je možné lodí udělat okruh i z Lipna, v letních měsících pak večerní plavbu s hudbou a tancem.

Vyšší Brod (20 km)

Dějiny Vyššího Brodu jsou od 13. století úzce spjaty s místním klášterem cisterciáků. Byl založen v roce 1259 a téměř na 700 let se stal duchovním centrem jižních Čech. Lze si prohlédnout křížovou chodbu a kapitulní síň, barokní knihovnu – třetí největší v Čechách, varhany.
Za návštěvu stojí i celostátní poštovní muzeum, které se nachází v areálu klášterního opatství. Jedná se o stálou expozici poštovnictví od roku 1526 do současnosti.

Zámek Hluboká (11 km od Českých Budějovic)

Původní hrad ze 13. století byl několikrát přestavován až do podoby dnešního zámku. Hluboká, obklopená parkem a oborou, působí nejimpozantněji za tmy, kdy je ze všech stran osvícena tlumeným světlem. Stejně jako většina zámků a hradů v ČR je Hluboká otevřena denně mimo pondělí, od dubna do října. Na zámku je kolem 140 komnat s bohatým interiérem. Za zmínku stojí velká jídelna s gobelíny a renesančním stropem, knihovna s 12 000 svazky či Hamiltonův kabinet, pojmenovaný podle slavného malíře koní.

Nedaleko zámku se nachází zoologická zahrada Ohrada.

České Budějovice (50 km)

Rozmach města nastal v 19.století, díky otevření koněspřežné dráhy do Lince. Leží v blízkosti Šumavy a Novohradských hor, na soutoku Vltavy a Malše. Město založil Přemysl Otakar II. Proto v centru naleznete náměstí Přemysla Otakara II., které je čtvercového půdorysu (113 x 113 m) a svou velikostí se řadí k těm největším v Čechách. Dominantou náměstí je Samsonova kašna. V blízkosti náměstí je 72 metrů vysoká Černá věž, vystavěná  v 16. století jako zvonice a hlásná věž. Ochoz na její špičce je přístupný a je z ní krásný výhled na celé město.

Kleť u Českých Budějovic

Nejvyšší hora v Blanském lese, v nadmořské výšce 1084 metrů. Nachází se na Šumavě, nedaleko Českého Krumlova. Pod vrchol kopce vede sedačková lanová dráha z obce Krásetín. Na vrcholu hory je horská chata, restaurace a rozhledna. Kamenná pseudogotická věž vysoká 21 metrů, má vyhlídkovou plošinu a cimbuří. Za příznivého počasí jsou odtud vidět nejen šumavské hvozdy, ale i rakouské Alpy.

Zlatá Koruna

Leží na levém břehu Vltavy v Chráněné krajinné oblasti Blanský les, nedaleko Českého Krumlova. Cisterciácký klášter byl založen v roce 1263. Jde o rozsáhlý objekt, který zahrnuje gotické, renesanční a barokní budovy, kostel, kapli i ambit. Zpravidla s cennými interiéry. Je zde také umístěna stálá výstava písemnictví v jižních Čechách.

Křížová cesta
Tichá a krátká procházka přímo z kempu v délce 2 km. Tato Křížová cesta z roku 1894, která se nachází na kopci Marta, byla v letech 1999-2000 restaurovaná. Během výstupu na vrchol přejdete 14 kamenných křížů, na kterých je vyobrazeno ukřižování Ježíše Krista. Na vrcholu se nachází zrekonstruovaná kaple, od které je nádherný výhled na celé Lipenské jezero (nadmořská výška: 863 m).

Frymburk

Malebná vesnička pouhých 800 m od kempu, dojdete do ní také pěšky po cyklostezce. Novodobá historie začíná v roce 1198, kdy Dr. Valentin Schmidt uvádí "Fritburk byl strážný hrad nad vltavským brodem již v roce 1198 připomínaný". V roce 1270 daruje Vítek z Krumlova kapli ve Frymburku benediktinskému probožství v Zátoni u Č. Krumlova a v roce 1305 Jindřich z Rožmberka ji převádí k rakouským premonstrátům ve Schlägru. V roce 1379 byl Frymburk poprvé nazván městem a od 16. století zde byl i městský pivovar. V roce 1598 měla frymburská rychta 118 obytných domů, 61 lánů orné půdy a šest hospod. V roce 1620 přechází Frymburk pod panství Buquoyů a během třicetileté války je zpustošeno a vypáleno Švédy. Později byly znovu potvrzeny každotýdenní trhy a výroční trh na svátek svaté Anny. V roce 1856 vypukl ve Frymburku obrovský požár při kterém bylo zcela zničeno historické náměstí, když požáru padlo za oběť 54 domů a čtyři lidské životy. O tom, že Frymburk vždy stranil pokroku svědčímimo jiné i to, že již v roce 1881 zde svítili na náměstí pouliční lampy a v roce1884 zde byla zřízena telegrafní stanice. Po vzniku Československa v roce 1918 byl Frymburk český s německou většinou, která uvítala Mnichov a obsazení českého pohraničí Hitlerem, Frymburk byl 6. května 1945 osvobozen americkou armádou a po dosunu Němců sem přišli jako dosídlenci nejen Češi a Slováci, ale i reemigranti z Rumunska a Volyňští Češi. Frymburk i krajina se podstatně změnily po napuštění lipenské přehrady v roce 1959, kdy postupně Frymburk získal ráz rekreačního městečka. Na jižní straně náměstí s parkem, které bylo "od nepaměti tržištěm při zemské stezce", stojí kostel svatého Bartoloměje z 13. století, který byl později přestavěn do dnešní pozdní gotiky. Vnitřní vybavení kostela je barokní. V parku na náměstí stojí pranýř, kašna, mariánský sloup a reliéf Adalberta Stiftera. Na vršku Marta nad Frymburkem stojí nově zrestaurovaná kaple z roku 1898 a nově se obnovuje křížová cesta k této kapli. Od kaple je nejhezčí pohled na Frymburk. Z významných frymburských občanů zde připomínáme pouze kantora a hudebního skladatele J. W. Maxanta, jeho žáka varhaníka S. Sechtera a univerzitního profesora A. Baumgartnera.

Svatý Tomáš a zřícenina hradu Vítkův Kámen

(výlet pěšky nebo na kole 16 km tam a zpět)
Z kempu směrem do Frymburka (800 m), z Frymburka přejedete převozem na druhou stranu na Frýdavu, kde je mnoho turistických stezek, všechny jsou označeny. Jistě se vyplatí cesta na kole, která je ale náročnější, spíše pro trénované cyklisty. Všechny cesty, které vedou na Svatý Tomáš, jsou asfaltované. Na Svatém Tomáši můžete obdivovat kostel, kde je i parkoviště, asi 8 minut pěšky vzhůru pak zříceninu hradu Vítkův Kámen (1053 m.n.m.), na které je postavena rozhledna s nádherným výhledem na Lipenské jezero a Alpy.

Rožmberk (30 km)

Město vzniklo koncem 13. století, jeho původní hradby byly zachovány jen ve zlomcích. Rožmberk nad Vltavou je výchozím místem řady turistických tras. Hrad Rožmberk byl pojmenován podle pětilisté růže, kterou měl v erbu jeho zakladatel Vok z Prčice. Historie hradu začíná ve 13. století, toto období připomíná gotická věž Jakobínka. Mladší dolní hrad byl vybudován ve 14. století. Hrad Rožmberk byl sídelním místem rodu Rožmberků – jednoho z nejmocnějších a nejvýznamnějších rodů v Čechách.


STEZKA KORUNAMI STROMŮ Lipno nad Vltavou

První stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka dlouhá 675 m je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera. Na stezce naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže i spoustu dobrodružných zážitků. Z věže se vám naskytne fantastický výhled na téměř celou část Lipenského jezera, okolí Šumavy a Novohradské hory. Můžete vyzkoušet 11 adrenalinových zastávek, které jsou podél bezbariérové stezky vytvořeny. Vrcholným zážitkem je nejdelší suchý tobogán v České republice v celkové délce 52 metrů, který se vine středem věže. Díky své bezbariérové konstrukci je stezka vhodná pro všechny návštěvníky. Na stezku se dostanete lanovkou z Lipna nebo pěšky po sjezdovce, auto si můžete zaparkovat přímo u lanovky.


 

SVĚT ZVÍŘAT (NA FARMĚ) Studánky

Nedaleko rakouských hranic můžete navštívit Svět zvířat. Nabízí projížďky na koňském spřežení, jízdy na koních, poznávací cestu za zvířátky na farmě, dětský koutek,hřiště, trampolínu, občerstvení a rybolov.

 

WILDPARK ALTENFELDEN

Park leží  v krásné přírodě šumavského výběžku 30 km severozápadně od Linze a 60 km východně od Passau. Můžete pozorovat 1000 zvířat 190 různých druhů, které žijí ve velkých výbězích podobně jako v přírodě, můžete je krmit, v parku jsou restaurace, dětská hřiště a další atrakce.


 

STÁTNÍ ZÁMEK DAČICE

Nový zámek v Dačicích byl postaven koncem 16. století v renesančním slohu, později byl upraven barokně a v první polovině 19. století empírově. Prohlídková trasa vás zavede do reprezentačních sálů v přízemí, skrze halu s unikátním empírovým samonosným schodištěm vstoupíte do obytných interiérů prvního patra včetně známé zámecké knihovny.

 

STÁTNÍ HRAD A ZÁMEK JINDŘICHŮV HRADEC

Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. S přiléhajícím městem se spojuje v harmonický celek, jehož historický ráz a jedinečné stavební a umělecké památky tvoří městskou památkovou rezervaci, vyhlášenou již v r. 1950. 
V držení panského sídla i města se za sedm staletí vystřídaly generace tří předních šlechtických rodů. Páni z Hradce, Slavatové i Černínové z Chudenic se svým vysokým politickým a společenským postavením podíleli na utváření osudů celé země a adekvátní kulturní ovzduší se projevilo i v podobě jindřichohradeckého hradu a zámku, svou výstavností srovnatelné s dobově nejvyspělejší evropskou architekturou.
V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky očekávají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap. Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.ZÁMEK KRATOCHVÍLE

Zámek Kratochvíle - stavba, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Je výrazem okázalé velkorysosti předního velmože království Viléma z Rožmberka. Ve své konečné podobě představuje jeden z klenotů stavitelského a  dekoračního umění doby renesance. Rozmarné zastavení ve shonu života. Kratochvíle je výzvou k nalézání klidu i k obnově duševních sil. Uposlechněme této výzvy a přemýšlejme o dávných vášních, dávných příbězích, neboť porozumíme-li jim, budeme lépe rozumět sami sobě.

 

HRAD LANDŠTEJN

Dějiny Landštejna začínají nejpozději po roce 1222, kdy zemřel moravský markrabí Vladislav a správy této části se ujal český král Přemysl Otakar I. Ve snaze zabezpečit zemské hranice budoval na sporných územích strážní hrady. Při samotné prohlídce areálu hradu může návštěvník obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším.

 

HRAD ZVÍKOV

Zvíkov byl pravděpodobně založen v období posledních let krále Přemysla Otakara I., který zemřel roku 1230. Za nejstarší hradní část je považována vež zvaná Hlízová nebo také jako Markomanka. K věži byl přistaven královský palác, který byl dokončen za vlády krále Přemysla Otakara II. Palác byl vystavěn ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku s nádvořím v přízemí a v prvním patře s arkádovým ochozem. Potom co byl palác dokončen, bylo ve 13. století také dostavěno silné opevnění s bránami a strážnými věžemi. Ve 14. a 15. století sloužil mohutný systém opevnění jako ochrana aristokratů proti okolí. V případě nebezpečí se ukryli za silné hradní zdi.

Šumava

Medvědí stezka
Trasa je dlouhá asi 14 kilometrů. Na stezku je nejlépe nastoupit v obci Ovesná (nedaleko obce Nová Pec), kde se nachází i parkoviště. Tato cesta nabízí vše, co může Šumava svým návštěvníkům dát – procházku tichými, hlubokými lesy, několik krásných rozhledů, poznatky z geologické minulosti pohoří, technické památky i radost z pohybu na čerstvém vzduchu. Prochází masivem Jeleních vrchů. Na cestě je pomníček posledního medvěda.

Stožecké skály
Stožecká skála se tyčí 976 m.n.m. Na skále se nachází Stožecká kaple, pozůstatky strážního hradu, na vrcholu skály se tyčí 5 m vysoký kříž. Daleký výhled, za dobrého počasí až do Alp. Skála se nachází v I. zóně Národního parku, na skalních výchozech významný smíšený porost.

Schwarzenbergský kanál (Jelení vrchy)

Unikátní vodní dílo, plavební kanál spojující povodí Vltavy a Dunaje. Nejdelší stoka na plavení dřeva v českých zemích. Postaven v letech 1789 až 1822 podle projektu schwarzenberského lesního inženýra Josefa Rosenauera. Umožňoval plavbu klád až 24 m dlouhých. Pravidlená plavba byla ukončena 1891, definitivně provoz ukončen 1932. Dnes zčásti zrekonstuovaný. Muzeum plavebního kanálu najdete ve Chvalšinách.


Plešné jezero

Jedno z pěti horských jezer na české straně Šumavy. Leží pod vrcholem Plechého, ve výšce 1090 m, má plochu 7,48 ha, obvod 1242 m, největší hloubku 18,30 m. Jezero vyhloubil v čtvrtohorách svahový ledovec. V jezeře roste šídlatka ostnovýtrusná. Nad jezerem je umístěn pomník Adalberta Stiftera.

Plechý
Nejvyšší hora české části Šumavy (1378 m). Vrchol tvoří seskupení žulových skal a balvanů. Výhled z vrcholu znemožňují vysoké stromy. Drsným přírodním podmínkám odolávají pouze horské smrčiny s typickými praporcovitými korunami.

Boubín
Nejvyšší vrchol Boubínské hornatiny na Šumavě. Na jižním svahu hory se rozkládá národní přírodní rezervace Boubínský prales, ukázka původního hercynského vegetačního krytu. Druhá nejstarší rezervace v Čechách. Původní rezervace vyhlášená 1858, roku 1870 postižena vichřicí. Okružní naučná stezka s osmi zastávkami, včetně zastávky u Boubínského jezírka.

Čertova stěna
Přírodní rezervace nad hlubokým údolím Vltavy, kvádrový rozpad žuly, tzv. kamenné moře, porosty vřesovce pleťového, pozůstatek doby ledové. Vrchol skály se nazývá Čertova kazatelna a poskytuje výhled do okolí. Čertovy proudy pod skálou jsou většinu roku bez vody. Pověst zpracovala Eliška Krásnohorská jako libreto Smetanovy opery.Zámek Červená Lhota

Romantický novogotický zámeček uprostřed rybníka, původní tvrz, v 16. století přestavěná do renesanční podoby (Kábové z Rybňan), rozšíření a úprava 16. až 17. století za Viléma Rúty z Dírného, štuková výzdoba interiéru (Giov. Tencalla, I. Cometa). Romantické úpravy z 19. století částečně odstraněny. Zámek je dobře udržován, veřejnosti přístupný.

Holašovice

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1998.
Vesnice leží asi 16 km západně od Českých Budějovic. Na Seznam UNESCO byl zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek. Ty jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi, což spolu s dochovaným štukovým dekorem (tzv. lidové nebo selské baroko) na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Komplex uvedený v Seznamu čítá 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Najdeme zde nejen výstavné statky se špýchary, stodolami, maštalemi a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku. Usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi (210x70 m). K unikátním patří například studny s dřevěnou pístovou pumpou nebo Selský dvůr č. p. 6, který je rodinným selským sídlem již od roku 1530.

Jak sám název vesnice napovídá, toto místo osídlili Holasici, jinak řečeno, poddaní jistého Holase, od kterého bylo později odvozeno také jméno Holašovice. Každoročně se tu předposlední víkend v červenci konají "Selské slavnosti". Tento typický staročeský jarmark přináší především ukázky více než 230 tradičních i netradičních řemesel z Čech, Moravy a Slovenska s bohatým doprovodným kulturním programem.

Holašovice s necelými 140 obyvateli jsou převážně trvale obydleny, čímž tvoří jedinečné a živé společenství v prostředí vesnického sídla tak, jak bylo vytvářeno v druhé polovině 19. století.

Exkurze do vodní elektrárny Lipno nad Vltavou (8 km), 160 m pod zemí.


Golf Club Hluboká nad Vltavou

Golfový areál v Hluboké nad Vltavou má jedinečnou historii, tato lokalita je výjimečně dochovaným příkladem postupné hospodářské a estetické kultivace krajiny, prováděné v okolí šlechtického sídla v průběhu několika staletí. Nedílnou součástí krajinářských úprav se stalo i založení krajinářského parku v návaznosti na přestavbu zámku, provedenou za Jana Adolfa a Eleonory ze Schwarzenberku ve slohu tudorské novogotiky (1839-1871). Krajinářský park na Podskalské a Poříčské louce se vyznačuje jedinečnou prostorovou kompozicí, tvořenou jednoduchým terénním reliéfem rozsáhlých luk s promyšleně rozmístěnými porosty, skupinami a solitérami dřevin s výrazným zastoupením dlouhověkých dubů. Pro celý areál je charakteristické velkorysé měřítko rozmístění jednotlivých kompozičních prvků. Jedná se o výjimečný příklad pochopení a aplikování principů významných anglických krajinářů 18. stol.

Golf Club Český Krumlov

Českokrumlovské golfové hřiště postavené ve dvou vlnách v letech 2004-2008 nabízí originální jihočeskou kombinaci rovnějších i více zvlněných greenů, kratších, ale i dlouhých čtyřparů a několik tříparových jamek, z nichž dvě nejznámější - 8 a 18 Vám nedají na toto hřiště zapomenout. Častější název Svachovka vznikl ze zkráceného názvu Svachovy Lhotky - obce jež leží v těsné blízkosti Českého Krumlova na silnici do Kaplice č. 157 - cesta z greenu jamky č. 6 trvá do centra města pouhých 5 km. Hráči zde nemusí hrát první ranou 250 metrů - je to hřiště o rozhodující ráně do greenu a bylo postaveno tak, aby i hráči s vyšším hendikepem si zde zahráli par častěji než na dalších hřištích. Hráči i hosté určitě ocení, že přímo uprostřed hřiště stojí zrekonstruovaný Village golf hotel s kompletním wellness programem a výbornou jihočeskou restaurací. Najdete zde POHODU-PŘÍRODU-GOLF - u hřiště končí příjezdová cesta, meandr řeky Vltavy je ve vzdálenosti 300 metrů a kolem dokola smíšený les.

Linz (57 km) 

Linz je hlavní město rakouské spolkové země Horní Rakousy. S 188 968 obyvateli je i největším městem Horních Rakous a po Vídni a Štýrském Hradci třetím největším v celém Rakousku. Leží na řece Dunaji. Linz je statutárním městem a taktéž okresem.
Na pravém břehu řeky Dunaje se nachází historické centrum, které stojí za procházku. Linecké vnitřní město je nejen rájem pro nakupující, ale i pro ty, kteří si chtějí užít svůj volný čas. Slovo pohostinnost je zde psáno velkými písmeny, jedním z nejznámějších produktů města je takzvaný Linecký koláč. Linec na Dunaji je inovativním městem současnosti. Kultura, architektura, příroda a průmysl se zde snoubí v harmonickém celku.


Za samostatný jednodenní výlet stojí určitě hora Pöstlingberg. Každou chvíli vyjíždí přímo z náměstí kolejová dráha, která je vůbec nejstrmější adhezní kolejovou dráhou v Evropě. V loňském roce proběhla kompletní rekonstrukce dráhy, takže vám kabinky nabídnout nejen krásný výhled, ale i potřebné pohodlí během cesty. Až se vyvezete nad město, dostanete se k branám místní ZOO. Zde na vás čeká 800 zvířat všech různých druhů. Velkou chloubou Linecké ZOO jsou také velká mořská akvária, kde máte možnost vidět malé i velké obyvatele moří pořádně zblízka. Velkou lineckou atrakcí je také botanická zahrada, kterou najdete na vrchu Bauernberg.
Linecký zámek První zmínka o Lineckém hradu pochází z roku 799, ještě dnes můžete obdivovat původní hradby. Hrad byl přebudován v 17. století na krásný zámek a nyní slouží jako největší rakouské všeobecné muzeum. Najdete zde velké sbírky užitného, ale i klasického či hudebního umění.
Starý dóm - Starý dóm (pochází ze 17. století) je předchůdcem moderního dómu, který byl vystaven až o několik století později. Původní sídlo linecké diecéze se chlubí krásnými dobovými lavicemi, originálními varhany a také nespočtem oltářních obrazů.
Nový dóm - 134 metrů vysoká dominanta města byla postavena roku 1862.  Do tohoto úžasného chrámu se vejde až 20 tis. lidí, kteří zde mohou obdivovat proslulá „Linecké okna“, na nichž jsou znázorněny výjevy z dějin Lince a Horního Rakouska.


Mauthausen (79 km)

Mauthausen je malé tržní město v Horních Rakousích. Nachází se asi 20 kilometrů východně od Lince. Za 2. světové války zde vznikl koncentrační tábor Mauthausen-Gusen. Za časů Římského impéria leželo město na křižovatce dvou důležitých obchodních cest. Na konci 10. století se zde vybíralo mýtné (německy Maut), proto název Mauthausen. Během I. svět. války existoval východně od Mauthausenu zajatecký tábor. Zde bylo umístěno mnoho ruských, srbských, a především italských (někdy až 40 000 mužů) vojáků, z nichž cca 9000 v táboře zemřelo. Na jejich památku byl založen vojenský hřbitov. Mezi lety 1938 až 1945 byl na západ od města zřízen německý koncentrační tábor. Kolem 4 500 Židů zde bylo zplynováno a 110 000 vězňů zemřelo z důvodu nelidských prací a životních podmínek.

Passau (100 km)

Město v Německu na soutoku 3 řek Dunaje, Inn a Ilz. Historické centrum stojí za návštěvu, se spoustou malých krámků se cítíte jako v Praze. Dóm Svatého Štěpána má nějvětší chrámové varhany světa s 17.774 píšťal a 233 registrů a 4 zvonkohry.Zdroj fotografií: CzechTourism, Camping Frymburk, Wikipedia

Přeskočit na obsah Přeskočit na menu